Producenci
Promocje
Szamu Szamu Siano tymotkowe z suszarni 1kg
Szamu Szamu Siano tymotkowe z suszarni 1kg

23,49 zł

Cena regularna: 25,99 zł

Najniższa cena: 25,99 zł
szt.
Jak chronić królika w upalne dni?
Jak chronić królika w upalne dni?

Kalendarzowe lato dopiero się zaczęło, ale upały dają o sobie znać już od wielu dni...
Nie tylko my - ludzie - mamy problemy z ochłodzeniem się w te dni. Nasze króliki także i należy im pomóc, bo przegrzanie może być tragiczne w skutkach

Króliki są zwierzętami, które zdecydowanie lepiej czują się w niższych temperaturach (np. 10-15°C), niż w cieplejszych (np. 25-30 °C), dlatego przy takiej pogodzie konieczne jest, by ochłodzić nasze króliki

W tym wpisie przedstawię Ci kilka sposobów na to, by skutecznie ochłodzić królika.

 

1. Zaciemnienie pokoju, zanim jeszcze zdąży się nagrzać. Jeżeli masz rolety zewnętrzne, to jesteś w idealnej sytuacji, bo te właśnie rolety najlepiej zaciemniają pokój. Oczywiście nie każdy je ma, dlatego jeżeli nie posiadasz zewnętrznych rolet, zasuń zasłonki lub zasuń rolety wewnętrzne. Każde ograniczenie dopływu promieni słonecznych będzie korzystnie wpływało.

2. Jeżeli posiadasz w domu klimatyzację, to jesteś w sytuacji idealnej, bo ona schłodzi pomieszczenia za Ciebie, do takiej temperatury, jaka jest Ci potrzebna. Znam jednak realia i wiem, że w wielu domach klimatyzacji nie ma. Jednak nic straconego. Można w prostu sposób zrobić a'la klimatyzację z wykorzystaniem wiatraka i kostek lodu w pojemniku. Przed wiatrakiem należy postawić naczynie z kostkami lodu, a powiew wiatru będzie rozprowadzał ochłodzone powietrze po pomieszczenie. Spektakularnych efektów nie będzie, ale zawsze to kilka stopni w dół.

3. Aby ochłodzić królika, warto dać mu do kojca/na wybieg matę lub płytkę chłodzącą (https://uszatkowerady.pl/pl/p/Plytka-chlodzaca-Trixie-0%2C8-x-28-x-20cm/1016). W przypadku maty, należy mieć królika na oku, bo może ją pogryźć. W przypadku kamiennej płytki, królika można zostawić samego, bo nie stanowi ona zagrożenia. Aby spotęgować efekt chłodzenia, warto płytkę wcześniej wsadzić do lodówki/zamrażalnika.

4. Kolejnym sposobem na ochłodzenie królika jest udostępnienie królikowi wkładu chłodzącego lub butelki z zimną wodą. Zarówno wkład chłodzący jak i butelkę, warto owinąć w cienki materiał. Można to także włożyć do metalowej puszki, która będzie emiterem zimna. 

5. Należy pilnować, by królik piło odpowiednią ilość wody, a jeżeli Twój zwierzak pije mało, to warto podawać mu więcej świeżynek  (np. natka pietruszki, koperek, arbuz - o ile może je jeść), bo to także uzupełni wodę w organizmie.  Wodę wymieniaj regularnie (1-2 razy dziennie), by była świeża.

6. Jeżeli pokój, w którym mieszka królik jest i tak zbyt ciepłe pomimo prób ochłodzenia go i widzisz, że Twój królik jest umęczony i ma objawy przegrzania (apatia, ciężki i przyspieszony oddech, utrata równowagi, podwyższona temperatura ciała, wodny wypływ z nosa, slinotok), pomyśl o przeniesieniu zwierzaka na czas upałów do chłodniejszego pomieszczenia (np. łazienka).

 

Czego nie należy robić królikowi w upalne dni?

- nie należy kłaść na króliku mokrego ręcznika na ciało, ponieważ po niedługim czasie staje się on bardzo nagrzany i może jeszcze bardziej spotęgować przegrzanie. Można położyć taki wilgotny ręcznik na chwilę na uszy, ale nie na długo, żeby nie zaszkodzić. Jedynie przy częstym zmienianiu ręcznika na chłodniejszy ma to sens, aczkolwiek nie jestem za tym sposobem, bo wystarczy małe niedopatrzenie i  możemy osiągnąć odwrotny skutek niż planowaliśmy.

- nie należy zabierać królika na dwór, nawet i do cienia. Dla królika temperatury powyżej 25°C mogą być zabójcze

- nie należy podawać zamrożonego pokarmu czy wody (spożycie produktu o bardzo niskiej temperaturze, może powodować ból i dyskomfort, a w konsekwencji wzdęcia i zmianę wyglądu kału). Najlepiej jest podawać pokarm w temperaturze pokojowej, ewentualnie niewiele chłodniejszy, ale nie silnie schłodzony. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl