Producenci
Dlaczego królik gryzie klatkę? Czy powinieneś się martwić?
Dlaczego królik gryzie klatkę? Czy powinieneś się martwić?

Króliki w ostatnim czasie należą do jednych z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jeśli również masz to urocze zwierzątko w swoim domu, to powinieneś zapoznać się z jego rytuałami. Nie każde dziwne zachowanie królika jest oznaką choroby, ale niektóre z nich mogą być dość uciążliwe. Dziś wyjaśnimy, dlaczego królik gryzie klatkę i jak sobie z tym radzić.

Dlaczego królik gryzie klatkę?

Istnieje kilka powodów, które mogą być odpowiedzialne za gryzienie klatki przez królika. Jednym z nich jest nuda. Brak odpowiednio urozmaiconego czasu może skutkować obgryzaniem klatki lub innych elementów składających się na jej wyposażenie. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi podczas zamykania królika w klatce. Należy pamiętać, że brak drugiego królika w znacznym stopniu wzmacnia takie zachowania, gdyż człowiek nie jest w stanie zapewnić królikowi tego, co da mu towarzystwo drugiego królika.

Kolejnym powodem gryzienia klatki przez królika może być wzrost zębów. Zwierzak ten należy do gryzoni, których zęby mogą rosnąć przez całe życie. Jest to zachowanie dyktowane instynktem. Musisz jednak pamiętać, że nadmierny przerost zębów może być groźny dla zdrowia i życia Twojego pupila. Wszelkie niepokojące objawy najlepiej skonsultować z weterynarzem. Gryzienie klatki może być niebezpieczne, gdyż może niszczyć szkliwo. 

Ostatnią przyczyną gryzienia klatki przez królika może być fakt, że Twój zwierzak ma zbyt mało zabawek czy innych elementów do gryzienia. Każdy królik powinien mieć w swoim otoczeniu dużo drewnianych zabawek, domków czy gałązek, dzięki czemu można zminimalizować gryzienie klatki.

Jak zapobiegać gryzieniu klatki przez królika?

Jeśli nie chcesz, aby królik gryzł i szarpał klatkę musisz, zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności i zainteresowania, a najlepiej towarzystwo drugiego królika. Postaraj się wypuszczać na kilka godzin poza klatką, w porach jego aktywności. Około 2-3 godzin przed zaśnięciem uwolnij swojego pupila, aby mógł swobodnie kicać po pokoju, a przed samym snem, daj mu miskę z jedzonkiem. Zmęczenie i wypełniony brzuszek spowodują, że powinien zasnąć i przespać większą część nocy. Ponadto możesz dodatkowo zakryć klatkę na noc cienkim materiałem od przodu, co prawdopodobnie ograniczy jego aktywność. Pamiętaj jednak, aby zrobić to w odpowiedni sposób, tak by królik miał stały dopływ tlenu. Jeśli masz w domu zabezpieczone lub puste pomieszczenie, bez niebezpiecznych dla zwierzątka przedmiotów możesz umieścić je tam na całą noc.  Pozwoli to Twojemu pupilowi na nocną aktywność, a Tobie na spokojny sen. Jeśli nie masz możliwości wypuszczenia królika na noc, umieść w klatce kolbę, patyczki lub inne przedmioty, które będzie mógł gryźć zamiast prętów w klatce.

 

 

Pamiętaj też, że królik to myślące zwierzę, które stosunkowo szybko się uczy. Jeżeli za gryzienie prętów wypuszczasz go lub dajesz  mu przysmak, bo chcesz mieć ciszę i spokój, to zwierzak traktuje to jako nagrodę za to zachowanie i jest ono w ten sposób wzmacniane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl