Producenci
Co jedzą koszatniczki? Dowiedz się, jak poprawnie karmić swoje zwierzę!

Koszatniczki są gryzoniami pochodzącymi z Chile. Wyglądem przypominają połączenie szczura i szynszyli. Podobnie jak one, wykorzystują przednie łapki do jedzenia, przy czym szynszyla to typowy roślinożerca, a szczur w swojej diecie ma wiele elementów pochodzenia zwierzęcego. Koszatniczki to typowe gryzonie żywiące się pokarmem pochodzenia roślinnego. Jeśli planujesz jej zakup/adopcję lub już to zrobiłeś, warto zaznajomić się z poniższym tekstem. Znajdziesz w nim informacje, które podpowiedzą Ci, jak w odpowiedni sposób karmić koszatniczki.

czytaj całość »
Jak bawić się z królikiem? Zadbaj o komfort zwierzaka!

Króliki to zwierzęta idealne dla spokojnych osób. Są łagodne, o ile nie nadużywasz ich cierpliwości :) Zazwyczaj lubią towarzystwo ludzi, ale najlepiej czują się w towarzystwie swojego gatunku. Niektóre z nich lgną do człowieka, ale bywa, że króliki unikają swojego opiekuna, bo nie czują się na tyle pewnie, by inicjować kontakt. Pozornie króliki sprawiają mniej kłopotów niż psy i koty, bo nie trzeba z nimi wychodzić, jednak nie oznacza to, że są łatwymi czy nudnymi zwierzętami. Można się z nimi bawić tak samo, jak z innymi zwierzakami. Są jednak delikatne i należy uważać, aby w trakcie zabawy nie wyrządzić im krzywdy. Z poniższego tekstu dowiesz się jak bawić się z królikiem, aby zwierzę również odebrało to jako coś pozytywnego.

czytaj całość »
Czy królik musi pić wodę?
Czy królik musi pić wodę?

Pytanie wydaje się banalne, wręcz oczywiste, ale niestety na podstawie moich obserwacji muszę stwierdzić, że nie dla każdego odpowiedź jest oczywista. Zwłaszcza, gdy niektórzy "hodowcy" zalecają, żeby nie podawać wody, bo królik się pochoruje i zachęcają swoich klientów do tego, by podawali królikom jedynie warzywa. Warzywa podawane zbyt młodym królikom mogą powodować biegunki, a te mogą doprowadzić do odwodnienia. Już pomijam fakt, że niewiele jest warzyw, które można podawać często i dużo. Nie każdy królik też toleruje warzywa, więc nie jest to możliwe, by warzywami zastąpić królikowi wodę. 
Woda jest związkiem, bez którego nie ma życia. Jest to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. I tak jak człowiek musi pić wodę, tak samo królik, chomik, świnka morska czy inny zwierzak. 
Oprócz tego, obowiązek zapewnienia wody królikom i innym zwierzętom, gwarantuje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt:

"Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody."

oraz " art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002): § 7.3. Wyposażenie i sprzęt przeznaczone do karmienia i pojenia zwierząt gospodarskich wykonuje się i umieszcza w sposób minimalizujący możliwość zanieczyszczenia paszy lub wody oraz ułatwiający bezkonfliktowy dostęp zwierząt do paszy i wody."

czytaj całość »
Jak chronić królika w upalne dni?
Jak chronić królika w upalne dni?

Kalendarzowe lato dopiero się zaczęło, ale upały dają o sobie znać już od wielu dni...
Nie tylko my - ludzie - mamy problemy z ochłodzeniem się w te dni. Nasze króliki także i należy im pomóc, bo przegrzanie może być tragiczne w skutkach. 

Króliki są zwierzętami, które zdecydowanie lepiej czują się w niższych temperaturach (np. 10-15°C), niż w cieplejszych (np. 25-30 °C), dlatego przy takiej pogodzie konieczne jest, by ochłodzić nasze króliki. 

W tym wpisie przedstawię Ci kilka sposobów na to, by skutecznie ochłodzić królika.

 

 

czytaj całość »
Granulat w diecie królika
Granulat w diecie królika

Na samym początku chcę zaznaczyć, że nie jestem od tego, aby doradzać, czy Twój królik ma jeść granulat, czy też nie. Nie jest mi bliska żadna ze skrajności zarówno w temacie podawania granulatu jak i warzyw. Ułożenie diety, niezależnie od gatunku, jest trudnym do zgryzienia orzechem. Warto też mieć na uwadze, że nie ma UNIWERSALNEJ diety. Są pewne bardzo ogólne wytyczne, ale to, jak finalnie będzie wyglądać dieta królika, zależy od dobrej obserwacji przez opiekuna, która przełoży się na odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów do potrzeb pupila. Pamiętaj, że to nie królika dopasowujesz do diety, a dietę do królika.

czytaj całość »
Skąd wziąć królika?
Skąd wziąć królika?

W dzisiejszym wpisie przedstawię plusy i minusy jakie w moim odczuciu dotyczą trzech najczęściej wybieranych opcji, jeżeli chodzi o wybór skąd wziąć królika.

 

Są to:

- zakup z hodowli

- zakup ze sklepu zoologicznego

- przygarnięcie królika od osoby prywatnej (np. olx)

- adopcja z fundacji/schroniska

 

Nie ma idealnej opcji, każda ma swoje plusy i minusy i to Ty powinieneś podjąć decyzję, która z wymienionych opcji jest najbliższa Twoim przekonaniom i możliwościom.

czytaj całość »
Dieta młodego królika | Uszatkowe Rady
Dieta młodego królika | Uszatkowe Rady

Dieta młodego królika

  

Króliki to typowe, roślinożerne zwierzaki, które mają bardzo duży apetyt – zwłaszcza, gdy są młodziutkie. Nie można jednak dać się zwieść temu apetytowi! Trzeba kontrolować ilość tego, co królik spożywa, bo racjonalna dieta to podstawa zdrowia.

Żywienie młodego królika nieco różni się od żywienia królika dorosłego. Za królika młodego, uważa się zwierzę do ok. 6-10 miesiąca. Dieta bardzo młodego królika powinna jednak być szczególnie różna od diety dorosłego osobnika. Taka diametralna różnica trwa aż do ukończenia 3-4 miesięcy,  bo dopiero w tym czasie można bezpiecznie zacząć wprowadzać świeże produkty do diety.

 

czytaj całość »
Kastracja/sterylizacja królika
Kastracja/sterylizacja królika

Na czym polega ten zabieg?

 U SAMIC - jest to usunięcie jajników i macicy z rogami. Fachowo nazywa się to OWARIOHISTEREKTOMIA.

 

 U SAMCÓW - jest to usunięcie jąder i najądrzy. Fachowo ORCHIDEKTOMIA.

 

!!Pamiętaj, że samiec jeszcze 6 TYGODNI po zabiegu kastracji jest płodny i jeżeli będzie miał kontakt z niewykastrowaną samicą, to może dojść do zapłodnienia!!

 

czytaj całość »
Lokum dla królika
Lokum dla królika

Pewnie Was zaskoczę, ale większość klatek w zoologach nie nadaje się wymiarami lub konstrukcją dla królika...Takie mamy realia i niestety nie wygląda na to, aby prędko się to zmieniło. Jednak w dobie internetu tłumaczenie "ale ja nie wiedziałem" jest moim zdaniem dużym nadużyciem. Potrafimy odbierać maila, kupować przez internet ubrania, umiemy sprawdzić pogodę, a nie umiemy sprawdzić odpowiednich wymiarów dla zwierzaka, nad którym będziemy sprawować opiekę przez najbliższe kilka lat ( a jak dobrze pójdzie to kilkanaście)? No właśnie...  brzmi to aż niewiarygodnie, prawda? :)

Nie rozwodząc się dłużej nad absurdalnością otaczającego świata, przejdę do konkretów czyli... do wymiarów klatki, albo i ich braku - bo króliki świetnie sobie radzą jako bezklatkowe zwierzaki, jak pies czy kot.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl