Producenci
Granulat w diecie królika
Granulat w diecie królika

Na samym początku chcę zaznaczyć, że nie jestem od tego, aby doradzać, czy Twój królik ma jeść granulat, czy też nie. Nie jest mi bliska żadna ze skrajności zarówno w temacie podawania granulatu jak i warzyw. Ułożenie diety, niezależnie od gatunku, jest trudnym do zgryzienia orzechem. Warto też mieć na uwadze, że nie ma UNIWERSALNEJ diety. Są pewne bardzo ogólne wytyczne, ale to, jak finalnie będzie wyglądać dieta królika, zależy od dobrej obserwacji przez opiekuna, która przełoży się na odpowiednie dopasowanie poszczególnych elementów do potrzeb pupila. Pamiętaj, że to nie królika dopasowujesz do diety, a dietę do królika.

czytaj całość »
Skąd wziąć królika?
Skąd wziąć królika?

W dzisiejszym wpisie przedstawię plusy i minusy jakie w moim odczuciu dotyczą trzech najczęściej wybieranych opcji, jeżeli chodzi o wybór skąd wziąć królika.

 

Są to:

- zakup z hodowli

- zakup ze sklepu zoologicznego

- przygarnięcie królika od osoby prywatnej (np. olx)

- adopcja z fundacji/schroniska

 

Nie ma idealnej opcji, każda ma swoje plusy i minusy i to Ty powinieneś podjąć decyzję, która z wymienionych opcji jest najbliższa Twoim przekonaniom i możliwościom.

czytaj całość »
Dieta młodego królika | Uszatkowe Rady
Dieta młodego królika | Uszatkowe Rady

Dieta młodego królika

  

Króliki to typowe, roślinożerne zwierzaki, które mają bardzo duży apetyt – zwłaszcza, gdy są młodziutkie. Nie można jednak dać się zwieść temu apetytowi! Trzeba kontrolować ilość tego, co królik spożywa, bo racjonalna dieta to podstawa zdrowia.

Żywienie młodego królika nieco różni się od żywienia królika dorosłego. Za królika młodego, uważa się zwierzę do ok. 6-10 miesiąca. Dieta bardzo młodego królika powinna jednak być szczególnie różna od diety dorosłego osobnika. Taka diametralna różnica trwa aż do ukończenia 3-4 miesięcy,  bo dopiero w tym czasie można bezpiecznie zacząć wprowadzać świeże produkty do diety.

 

czytaj całość »
Kastracja/sterylizacja królika
Kastracja/sterylizacja królika

Na czym polega ten zabieg?

 U SAMIC - jest to usunięcie jajników i macicy z rogami. Fachowo nazywa się to OWARIOHISTEREKTOMIA.

 

 U SAMCÓW - jest to usunięcie jąder i najądrzy. Fachowo ORCHIDEKTOMIA.

 

!!Pamiętaj, że samiec jeszcze 6 TYGODNI po zabiegu kastracji jest płodny i jeżeli będzie miał kontakt z niewykastrowaną samicą, to może dojść do zapłodnienia!!

 

czytaj całość »
Lokum dla królika
Lokum dla królika

Pewnie Was zaskoczę, ale większość klatek w zoologach nie nadaje się wymiarami lub konstrukcją dla królika...Takie mamy realia i niestety nie wygląda na to, aby prędko się to zmieniło. Jednak w dobie internetu tłumaczenie "ale ja nie wiedziałem" jest moim zdaniem dużym nadużyciem. Potrafimy odbierać maila, kupować przez internet ubrania, umiemy sprawdzić pogodę, a nie umiemy sprawdzić odpowiednich wymiarów dla zwierzaka, nad którym będziemy sprawować opiekę przez najbliższe kilka lat ( a jak dobrze pójdzie to kilkanaście)? No właśnie...  brzmi to aż niewiarygodnie, prawda? :)

Nie rozwodząc się dłużej nad absurdalnością otaczającego świata, przejdę do konkretów czyli... do wymiarów klatki, albo i ich braku - bo króliki świetnie sobie radzą jako bezklatkowe zwierzaki, jak pies czy kot.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl