Producenci
Promocje
Szamu Szamu Siano tymotkowe z suszarni 1kg
Szamu Szamu Siano tymotkowe z suszarni 1kg

23,49 zł

Cena regularna: 25,99 zł

Najniższa cena: 25,99 zł
szt.
Żywienie królika - ogólne zasady
Żywienie królika - ogólne zasady

Jak PRAWIDŁOWO żywić królika?

 

 1.Podstawą jest SIANO i stanowi ono minimum 80% diety! Jest to najważniejszy element diety, który pozawala królikowi ścierać zęby (uszak przeżuwając sianko ściera ząbki), ale również ułatwia przesuwanie treści w jelitach, przez co zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z wypróżnianiem.

Zęby królika rosną całe życie  (ok. 10 cm/rok) także ścieranie ich przy pomocy siana to jest obowiązek, bo w innym przypadku królik będzie cierpiał i może mieć poważne problemy ze zdrowiem.

 

Pyszne siano dla królika znajdziesz u mnie w sklepie

 KLIKNIJ TUTAJ

 

2. ZIOŁA, ZIOŁA I JESZCZE WIĘCEJ ZIÓŁ 

 Ale nie chodzi o ilość, w sensie wielkości posiłków, a o ilość RODZAJÓW ziół.  Aby dieta była odpowiednio zróżnicowana, należy zapewnić królikowi kilka rodzajów ziół i kwiatów w ciągu dnia (od 5 w górę jest to optymalnie dobra ilość). Zioła są równie ważnym elementem w diecie co siano, jednak są na drugim miejscu tylko i wyłącznie dlatego, że nie podajemy ich w tak dużych ilościach co siano. Tutaj akurat trzeba znać umiar i dawać tyle, ile dany królik może zjeść. Jeden zje 4 garście i będzie zjadał ładnie sianko, a drugi zje 2 garście i sianko nie będzie ubywało z paśnika. Trzeba obserwować i indywidualnie manipulować ilością produktów w taki sposób, aby spożycie siana było duże. Należy mieć na uwadze również, że zioła mają różne właściwości (zarówno te porządane, jak i nie) i tak jak np. babkę lancetowatą można dać codziennie, tak np. skrzypu nie dajemy za dużo i zbyt często. Bezpieczniej jest dać za małą niż za dużą ilość danego ziółka. Pamiętaj również, że nie wszystkie można podawać często. Jedne mają zbyt dużo wapnia (co w przypadku królików z tendencją do odkładania osadu jest niebezpieczne), inne z kolei zawierają szczawiany. Kryteriów na podstawie których ocenia się jak często można podawać dane ziółko jest wiele i wszystko zależy od danego organizmu. Jednemu można podawać mniszka codziennie, bo jest zdrowy i nie będzie żadnych negatywnych skutków takiego żywienia, a innemu raz lub dwa razy w tygodniu,  ponieważ ma problemy z osadem.

 

Smaczne zioła możesz kupić u mnie w sklepie

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Zioła, które można podawać:

CZĘSTO

(4-7 razy w tygodniu)

 

- babka szerokolistna

- babka lancetowata 

- chaber bławatek

- tymotka łąkowa

- podagrycznik

- gwiazdnica pospolita

- pięciornik gęsi

- stokrotki 

- melisa 

- liście truskawek 

- liście jeżyny

- liście jabłoni

- liście malin 

- liście borówki czernicy 

- liście porzeczki 

- liście gruszy 

- ziele topinamburu

- mniszek lekarski

- rumianek

- lipa

 

 

UMIARKOWANIE

(ok.2-3 razy w tygodniu)

 

- pokrzywa 

- koniczyna

- jeżówka purpurowa

- podbiał

- płatki słonecznika

- malwa

- hibiskus

- nagietek

- płatki róży

- mięta

- kocanka

- brzoza

 

RZADKO

(ok. 1-2 raz w tygodniu)

 

- skrzyp

- krwawnik 

- lucerna

- dziurawiec

 

 

LISTA DOZWOLONYCH ROŚLIN W DIECIE KRÓLIKA: KLIKNIJ

 

3.Kolejnym ważnym elementem diety są GAŁĄZKI (np. wierzby, leszczyny, brzozy, malin), KORA (np. brzozy, jabłoni) i KORZENIE (np. mniszka, lubczyku, ). Dzięki nim, królik pomaga sobie w ścieraniu ząbków, ale również świetnie się przy tym bawi. Warto, aby gałązki i korzenie, zagościły w codziennej diecie Twojego królika. Lista gałązek, które można podawać królikowi, znajduje się TUTAJ.

 

 

4. Następne na liście są WARZYWA, przy których są aż 3 szkoły dawkowania. Jedna zaleca dawać codziennie kilka rodzajów warzyw (z naciskiem na natki np.pietruszki, pasternaku lub liście np. endywia, cukinia) na kolacje, aby królik miał kaloryczny posiłek przed porą, w której jest aktywny (noc), a druga szkoła nie uważa podawania warzyw za konieczność. Trzecia z kolei całkowicie je wyklucza z diety. Moim zdaniem jest to jednak uzależnione indywidualnie od osobnika. Jeżeli króliki nie tyją, jedzą ładnie sianko, nie mają biegunek lub zaparć to dlaczego nie. Jednak są również króliki, którym zbyt duża ilość warzyw nie służy, bo w efekcie nie jedzą siana tyle co powinny lub mają problemy trawienne. Trzeba znać umiar ze wszystkim i dopasować sposób żywienia pod królika. Jeżeli nie wiesz na co się zdecydować - postaw na umiar i dawaj warzywa 2-3 razy w tygodniu. A jeżeli królik ma biegunki lub w jakiś inny sposób mu one nie służą, to je po protu odpuść. Pamiętaj, że świeże warzywa można podawać dopiero, kiedy królik skończy 3-4 miesiące, ponieważ wcześniej jego układ trawienny jest zbyt wrażliwy. Zacznij od małych ilości natek, a następnie rozszerzaj i podawaj jeden mały kawałek warzywa na tydzień. Koniecznie obserwuj bobki. Jeżeli wszystko będzie w porządku, to powoli poszerz dietę o nowe produkty. Suszone warzywa można podawać trochę wcześniej niż świeże. 

 

5. Czas na NASIONA - ulubione dodatki króliczych brzuszków, a zwłaszcza siemię lniane, które jest uznawane za narkotyk w uszatym świecie. Istnieje kilka rodzajów nasion, które mają zbawienny wpływ na organizm królika np. kozieradka ułatwia trawienie, ostropest wpływa korzystnie na regenerację wątroby, a siemię lniane wspomaga perystaltykę. To tylko niektóre z nasion stosowanych w króliczej dietetyce. 

 

6. I na deser...oczywiście coś na słodko - OWOCE. Są one fajnym uzupełnieniem uszatego jadłospisu, jednak nie można z nimi przesadzać, ponieważ zawierają one dużo cukru. Optymalnie można podać raz w tygodniu (max.2) w niewielkich ilościach, jako dodatek.  Można podawać świeże (od 3-4 miesiąca życia; świeże należy wprowadzać powoli, zaczynając od natek), suszone oraz liofilizowane. Nie są one jednak wymogiem.

 

7. Warto podawać również GRANULAT w celu uzupełnienia diety, jeżeli nie zawiera ona odpowiedniej ilości ziółek i jeżeli nie potrafimy odpowiednio skomponować posiłków w ciągu dnia. Dobre granulaty to m.in. Beaphar Nature, Bunny Rabbit Dream, Versele Laga Cuni Complete, JR Farm Grainless, Biofeed Royal One i należy je indywidualnie dopasować pod królika, najlepiej po konsultacji z weterynarzem prowadzącym. Ilość granulatu zależy od zapotrzebowania i predyspozycji królika. Więcej o granulacie poczytasz TUTAJ 

 

 

OCZYWIŚCIE NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ O WODZIE !

Woda (z kranu, odstana lub źródlana) powinna być świeża i wymieniana 

CO NAJMNIEJ 1 raz dziennie.

 

 

Lista dozwolonych roślin

 

Będąc aktywnym obserwatorem na grupach, zauważyłam ogromną potrzebę posiadania rozpiski, w której są opisane informacje na temat tego jakie rośliny są dozwolone w diecie królika, ale również na temat ich  właściwości i częstotliwości. Z tego powodu, zdecydowałam się przygotować taką listę, którą możecie sobie pobrać i z niej korzystać :)  Będą się na niej znajdowały dozwolone warzywa, zioła, nasiona, gałązki i owoce, które są zjadliwe dla królików.

Mam nadzieje, że lista Wam pomoże w wielu żywieniowych dylematach, przez które sama kiedyś przechodziłam.

Pamiętaj jednak o indywidualnych predyspozycjach zwierzaka i miej na uwadze, że niektóre z produktów nie są wskazane przy pewnych schorzeniach.

 

Miej na uwadze również, że każde zioło ma swój okres na zbieranie i okres, w którym nie należy jej zbierać - zawsze to sprawdzaj, zanim wybierzesz się na robienie zapasów. Dodatkowo, jeżeli nie masz pewności co do otoczenia rośliny oraz jej samej  - NIE ZRYWAJ!

Nie zrywaj również z miejsc, gdzie w pobliżu są drogi, rośliny były pryskane lub w okolicy mieszkają dzikie króliki.

 

Pod tabelką umieściłam linki, które mogą okazać się przydatne

 

LISTA : KLIKNIJ

Pliki (1)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl