Króliki, jak każde zwierzęta, niestety chorują. W tym przypadku żadnych niepokojących symptomów nie można bagatelizować. Szybka reakcja może bowiem uratować nie tylko zdrowie, ale i życie gryzonia. Jakie objawy dają popularne choroby królików?
Kokcydioza królików domowych - jak rozpoznać?
To jedna z popularniejszych chorób królików. Pojawia się m.in. przy spożywaniu zanieczyszczonej wody lub karmy. Wówczas łatwo przenoszą się przetrwalnikowe ocysty kokcydiów. Choroba ta objawia się w okolicy wątroby lub jelit (odmiana wątrobowa bądź jelitowa). Niestety symptomy pokazują się, gdy królik jest już bardzo chory. Staje się nerwowy lub osowiały. Nie ma apetytu i zaczyna tracić na wadze. Może być też odwodniony, a w jego kale widoczna jest krew bądź śluz.
Myksomatoza - rozpoznanie i leczenie
To również często występująca choroba królików, której objawy są bardzo dla nich groźne. Myksomatoza powoduje zdecydowanie najwięcej zgonów tych niewielkich gryzoni. Jest to choroba wirusowa i bardzo zakaźna. Dlatego tak duże znaczenie ma w tym przypadku szybka i prawidłowa diagnoza. Schorzenie przenoszą kleszcze, komary i pchły. Chore zwierzę ma wysoką temperaturę. Pojawiają się też obrzęki na powiekach lub głowie. Guzowate zmiany zamieniają się często w strupy.
Nosówka i choroby uszu królików - objawy
Nosówka to choroba doskonale znana niejednemu hodowcy królików. Na ogół atakuje oczy gryzoni, które stają się czerwone i zaropiałe. Królik zaczyna wówczas mocniej mrużyć oczy. Pojawić się może także kichanie. Jest to tzw. katar królików. Pastereloza, bo tak nazywa się niekiedy nosówkę, wywołuje także choroby uszu czy infekcje dróg moczowych. Często atakuje zwierzęta zestresowane.
Warto też wspomnieć o świerzbie uszu. Dotyka on na ogół zewnętrzny przewód uszny, mocno swędząc. Chorobę rozpoznać można dość łatwo, gdy królików drapie się tylną nogą i trzęsie głową.
Skórne choroby królików - objawy, które powinny zwrócić uwagę
W przypadku królików bardzo popularną chorobą skóry są ropnie. Przy szybkiej diagnozie można je szybko wyleczyć. Jednak niekiedy prowadzą one do wielu poważniejszych problemów zdrowotnych u zwierząt. Ich przyczyną jest zakażenie bakteryjne. Ropnie to obrzęki, które mają niekiedy dużą średnicę.
Czasami gryzonie cierpią też na zapalenie skóry wywołane przez gronkowce. Nietrudno o nie, gdy w klatce nie jest zachowana odpowiednia higiena. Wówczas pojawić się mogą owrzodzenia lub strupy.