Producenci

Co jedzą koszatniczki? Dowiedz się, jak poprawnie karmić swoje zwierzę!

Co jedzą koszatniczki? Dowiedz się, jak poprawnie karmić swoje zwierzę!

Koszatniczki są gryzoniami pochodzącymi z Chile. Wyglądem przypominają połączenie szczura i szynszyli. Podobnie jak one, wykorzystują przednie łapki do jedzenia, przy czym szynszyla to typowy roślinożerca, a szczur w swojej diecie ma wiele elementów pochodzenia zwierzęcego. Koszatniczki to typowe gryzonie żywiące się pokarmem pochodzenia roślinnego. Jeśli planujesz jej zakup/adopcję lub już to zrobiłeś, warto zaznajomić się z poniższym tekstem. Znajdziesz w nim informacje, które podpowiedzą Ci, jak w odpowiedni sposób karmić koszatniczki.

Co jedzą koszatniczki?

Tak jak wiele innych gryzoni, koszatniczki odżywiają się pokarmem pochodzenia roślinnego. Do ich diety zalicza się suszoną trawę (siano), różne zioła oraz korę i gałązki niektórych drzew. Można je również żywić naturalnymi przysmakami np. korzeniem mniszka czy topinamburu. Z owocami czy warzywami należy jednak uważać, gdyż zwierzęta te są narażone na cukrzycę, dlatego podawanie tych produktów nie powinno być nadużywane. Oprócz powyższych produktów zalecamy, abyś zaopatrzył się również w specjalną karmę dla koszatniczek. Najczęściej są to karmy w postaci granulatów, bogate w niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania minerały i witaminy. Dobre jakościowo karmy zazwyczaj nie należą do produktów bardzo drogich. W naszym e-sklepie możesz kupić karmę dla koszatniczek Bunny Nature w opakowaniu o gramaturze 750 g za niecałe 30 złotych. Mamy też kilku innych znanych producentów karm dla koszatniczek.

Częstotliwość karmienia

Teoretycznie nie ma z góry ustalonych pór jedzenia u koszatniczek. Po prostu wsyp do miski swojego zwierzaka odrobinę jedzenia i obserwuj, na jak długo taka porcja mu wystarcza. Pamiętaj jednak o bardzo istotnej kwestii. Koszatniczki są przystosowane do przyjmowania niewielkich ilości pokarmu. Jeśli zignorujesz to zalecenie, możesz doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Pamiętaj, że podstawą ich diety jest dobrej jakości siano, dlatego pilnuj, by nigdy nie zabrakło go w paśniku

Produkty nieodpowiednie dla koszatniczek

Prawidłowe żywienie koszatniczek polega na podawaniu im wyłącznie produktów dla nich odpowiednich. Jakikolwiek pokarm przeznaczony dla ludzi się w to nie wlicza. Mowa o chipsach, słodyczach, chlebie lub mięsie. Zignorowanie tej rady może być tragiczne w skutkach. Jeśli więc zależy Ci na zdrowiu i długim życiu swojego zwierzaka, zainwestuj w produkty, które na pewno są dla niego odpowiednie. W razie wątpliwości zawsze możesz zapytać o radę hodowcę lub weterynarza, który na co dzień zajmuje się leczeniem koszatniczek.

Przechowywanie jedzenia dla koszatniczek

Nie jest to skomplikowane zadanie, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, jak należy przechowywać jedzenie dla koszatniczek. To istotny element odpowiedniego żywienia Twoich ulubieńców. Powinieneś magazynować je w chłodnym i suchym miejscu. Wszystko po to, aby ograniczyć rozwój grzybów oraz utleniania się witamin i tłuszczów. Jeśli będziesz przestrzegać wyżej wymienionych rad, możesz być pewien, że pokarm jest zdatny do zjedzenia przez Twoją koszatniczkę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl