Producenci

Co potrzebuje świnka morska, by żyło jej się szczęśliwie? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Co potrzebuje świnka morska, by żyło jej się szczęśliwie? Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Adopcja lub zakup świnki morskiej to poważna decyzja! Musisz być świadomy, że opieka nad zwierzakiem to wymagające zadanie. Dlatego też, zanim pupil zamieszka w Twoim domu, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Co potrzebuje świnka morska, by żyło się jej dobrze? O czym nie możesz zapomnieć? Zobacz, jakie mamy wskazówki!

Kawia domowa – co o niej wiemy i dla kogo będzie odpowiednim towarzyszem?

Świnki morskie to przedstawiciele gryzoni. Przeważnie żyją około 6 - 8 lat, a opieka nad nimi nie należy do bardzo trudnych, jednak nie należy traktować tego olewczo. Jest to żywe zwierzę i jak każde - wymaga troski i odpowiedzialnego podejścia. Kawie domowe są świetnymi towarzyszami dla tych, którzy rozpoczynają przygodę ze zwierzętami i nie chcą mieć w swoich obowiązkach wychodzenia na spaceru. Świnka morska to niezwykle towarzyski osobnik! Doceni czas spędzony z opiekunem na zabawie i pieszczotach, ale także nie będzie miała nic przeciwko lokatorowi z tego samego gatunku. Ze względu na ogromną potrzebę posiadania towarzystwa, dobrze jest pomyśleć o przygarnięciu dwóch świnek morskich jednocześnie. Niemniej, dobrze jest przyzwyczajać do siebie młode osobniki – wówczas adaptacja będzie dużo prostsza, choć w przypadku starszych nie zawsze jest to długi proces. Niezależnie od wieku świnki, należy dać śwince odpowiednio dużo czasu na przyzwyczajenie do nowego domku i zaadaptowanie się do nowej sytuacji.

Co potrzebuje świnka morska na co dzień?

Podstawą do życia dla świnki morskiej jest zdecydowanie jej lokum, czyli klatka. Minimalna jej wielkość dla jednej kawii domowej to 100 cm x 50 cm. Jeśli zamierzasz wprowadzić od razu dwa osobniki, to powinna być ona stosownie większa (min. 120x50cm) – należy zapewnić obu świnkom komfort. Oprócz klatki, świnkom należy zapewnić także kilka godzin wybiegu poza nią, na zabezpieczonej przestrzeni. Do tego możesz wykorzystać kojec, który znajdziesz w naszej ofercie.

Oczywiście klatka nie powinna być pusta! Co potrzebuje świnka morska w klatce? Zdecydowanie niezbędny będzie domek. To swego rodzaju ostoja i strefa bezpieczeństwa dla pupila. Jest ważny szczególnie na początku Waszej wspólnej przygody, ponieważ świnka morska będzie mogła się w nim schować. Zanim przejdziecie przez okres adaptacji, tylko w domku będzie czuła się w pełni bezpiecznie. Jako że kawie nie należą do bardzo aktywnych zwierząt, w klatce może przydać się legowisko – jako miejsce wypoczynku sprawdzi się wyśmienicie! Tę samą rolę spełni fikuśny hamak, zawieszony stosunkowo nisko w klatce. Świnka powinna mieć także miseczkę do karmy, paśnik stale wypełniony sianem i nieograniczony dostęp do wody.

Idealny jadłospis świnki morskiej

Dobrze zbilansowana dieta to podstawa zdrowia i dobrej kondycji świnki morskiej. Na odpowiednie żywienie składa się przede wszystkim sianko i suszone zioła. Oczywiście należy uzupełniać te posiłki warzywami i owocami – zarówno świeżymi, jak i suszonymi. Możesz także wybrać gotowe mieszanki! W naszej ofercie znajdziesz świetne propozycje dla tych uroczych łakomczuchów. Pamiętaj o tym, że świnka nie powinna jeść fasoli i kapusty! Są dla jej zdrowia niewskazane i mogą powodować problemy zdrowotne. Nie zapomnij o stałym dostępie do świeżej wody.

Czy można nakłonić świnkę morską do aktywności?

Co potrzebuje świnka morska? Z pewnością aktywności! W tym celu należy poczekać do końca adaptacji nowego zwierzaka w domu. Następnie należy zachęcać świnkę morską do swobodnych spacerów po mieszkaniu. To niezwykle ważne! Chcąc mieć świnkę w dobrej kondycji, powinieneś dbać o regularne wypuszczanie pupila z klatki, by mogła swobodnie pospacerować. Zanim jednak wypuścisz ją z klatki, zwróć uwagę na odpowiednie przygotowanie mieszkania – kawie to gryzonie i mogą nie oszczędzić Twoich kabli, a także roślin, które często są trujące.

Zabawy i towarzystwo

Jako zwierzak bardzo towarzyski świnka morska ceni sobie bliskość. Dbaj zatem o to, by przytulać ją, nosić, drapać i dać jej odczuć, jaka jest kochana. Pamiętaj jednak, by nie robić tego na siłę i jeżeli Twój pupil tego nie lubi, to nie powinieneś tego robić. Potrzeby bliskości zapewni też Twojemu pupilowi drugi przedstawiciel tego gatunku. Jeśli zaś chodzi o zabawy ze świnką, to ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Kawie uwielbiają tunele i tory przeszkód dostosowane do ich możliwości. Zachęć świnkę do zabawy, serwując jej przekąski między posiłkami. Pyszne nagrody dla pupila znajdziesz w naszej ofercie.

Czego potrzebuje świnka morska w zakresie pielęgnacji?

Potrzeby pielęgnacyjne świnki morskiej zależą w dużej mierze od jej rasy. Są to czyste, dbające o higienę zwierzęta, ale czasem należy im pomóc. U ras długowłosych optymalnym działaniem będzie regularne wyczesywanie futra. To bardzo przyjemne dla świnki! Szczególnie ważna będzie kontrola pazurków pupila – kiedy widzisz, że są one zbyt długie, należy je podciąć. Nie rób tego jednak, jeśli nie jesteś przekonany, w którym miejscu powinieneś ciąć! W takim wypadku lepiej zawieźć świnkę do weterynarza, który z chęcią Wam pomoże. Ważne są także zęby, które u świnki morskiej nieustannie rosną. Zadbaj zatem o odpowiednie ścieranie ich, serwując śwince np. nieco twardsze smakołyki i dobrej jakości siano.

Opieka nad świnką morską jest stosunkowo łatwym, ale odpowiedzialnym zadaniem. Dlatego też przygotuj się najlepiej, jak to możliwe do przyjęcia pupila pod swój dach! Zadbaj o to, by miał wszystko, co potrzebne mu do szczęścia. Niezbędne akcesoria i pokarm znajdziesz w naszej ofercie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl