Producenci

Czy królika można kąpać? Wskazówki dla właścicieli małych zwierzątek domowych

Czy królika można kąpać? Wskazówki dla właścicieli małych zwierzątek domowych

Posiadacze zwierząt domowych nieustannie dbają o właściwą pielęgnację swoich małych przyjaciół. I choć nie zawsze jest to łatwe, to wszelki trud z pewnością zostanie doceniony. Należy jednak pamiętać, że każdy pupil jest inny i wymaga indywidualnej opieki. Zastanawiasz się, czy można kąpać królika? Odpowiadamy!

Co warto wiedzieć o króliku domowym?

Króliki to zwierzęta, które charakteryzują się spokojnym usposobieniem. Poza tym są niezwykle kochane, przyjazne i urocze. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na tego typu zwierzątko domowe. Warto również wspomnieć, że są one dość proste zarówno pod względem pielęgnacji, jak i samej opieki, jeżeli odpowiednio się do tego przygotujemy. Ponadto stworzenia te nie wymagają nieustannej uwagi, bo w ciągu dnia dużo śpią. Trzeba przyznać, że ich obecność w domu jest ogromnym powodem do radości! Mimo iż opieka nad każdym zwierzątkiem jest ogromną odpowiedzialnością, to każdy posiadacz królika wie, że jest to przyjemny obowiązek. Należy jednak wiedzieć, jak dbać o swojego pupila, by móc przez długi czas cieszyć się jego obecnością.

Czy można kąpać królika?

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie, jak prawidłowo dbać o królika? I choć mogłoby się wydawać, że wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Króliki są z reguły bardzo czystymi zwierzątkami, które doskonale radzą sobie z pielęgnacją własnego futra. W niektórych przypadkach stworzenie nie jest jednak w stanie samo wyczyścić mocniejszego zabrudzenia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po lekko zwilżoną chusteczkę, by ułatwić zwierzakowi proces pielęgnacji. W żadnym wypadku nie należy jednak kąpać królika. Tego typu czynność, naraża małego domownika na stres oraz przeziębienia. Kąpiele powinny być wykonywane jedynie z zaleceń lekarskich lub gdy mamy królika z bardzo złych warunków i jest mocno brudny w kale i innych zanieczyszczeniach (np. spowodowanych brakiem higieny w lokum). Wtedy można użyć delikatnego detergentu lub szamponu od weterynarza i umyć króliczka zgodnie z zaleceniami.

Jak prawidłowo dbać o królika?

Króliki nie należą do grupy zwierząt wymagających szczególnej opieki. Odpowiednich rozmiarów klatka, dobrej jakości karma i ogrom miłości, to najważniejsze warunki, który musi spełnić właściciel tych małych zwierzątek domowych. Należy jednak pamiętać, by w razie konieczności, wyczesać futerko przeznaczoną do tego szczotką. Co więcej, co jakiś czas trzeba obciąć paznokcie, które, gdy są zbyt długie, skutecznie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i powodować duży dyskomfort u królika. W przypadku braku doświadczenia lepiej natomiast udać się do weterynarza, który umiejętnie obetnie przerośnięte pazurki i pokaże w jaki sposób to robić. Jeśli szukasz wartych uwagi artykułów dla uszatych stworzeń, zajrzyj na naszą stronę. Poza materiałami edukacyjnymi oferujemy również szereg produktów, które zachwycają zarówno swoją ceną, jak i jakością!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl