Producenci
Promocje
Beaphar - feromony na uspokojenie dla królika Dyfuzor +wkład 48 ml
Beaphar - feromony na uspokojenie dla królika Dyfuzor +wkład 48 ml

79,99 zł

Cena regularna: 89,99 zł

Najniższa cena: 89,99 zł
szt.

Dlaczego świnka morska piszczy? Czy to powód do niepokoju?

Dlaczego świnka morska piszczy? Czy to powód do niepokoju?

Świnki morskie, a więc kawie domowe to zwierzęta bardzo towarzyskie. Dlatego na przestrzeni lat ewoluowały i wytwarzają dźwięki, które pozwalają im się komunikować z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Zatem dlaczego świnka morska piszczy lub chrumka?

Świnki morskie - krótka charakterystyka

Świnka morska to gatunek gryzonia zaliczanego do rodziny kawiowatych. Inaczej nazywany jest kawią domową. Zwierzęta te powstały na skutek krzyżowania różnych gatunków z rodzaju kawia np. kawii większej i kawii brazylijskiej.

Te niewielkich rozmiarów ssaki pochodzą z Andów w Ameryce Południowej. Ważą do jednego kilograma i żyją średnio 5-8 lat. To zwierzęta roślinożerne, którym dostarczać z pożywieniem trzeba cenny błonnik oraz witaminę C. Kawia domowa to gatunek, który ma różne morfotypy. Różnią się one kolorystyką i jej charakterem. Są to gryzonie spokojne i grzeczne.

Dlaczego świnka morska piszczy?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego świnka morska piszczy. Odpowiedź na to pytanie wcale do najłatwiejszych nie należy. Piski świnek mogą mieć różne znaczenie np. w zależności od ich wieku czy cech indywidualnych. Według najnowszych badań kawie domowe są w stanie emitować aż 11 różnych tonów.

Młode świnki morskie wydają bardziej słyszalne dźwięki, gdy są w nowym dla siebie środowisku. To wynika ze wzrostu w ich ciałach kortyzolu (hormon związany ze stresem). Kawie oddzielone od matek wydają okrzyki z powodu samotności. Towarzyszy temu nasilenie ruchliwości i pobudzenie zwierzęcia. Po powrocie do rodziców, matki wydają z kolei serię mruczeń. Ma to na celu uspokojenie potomstwa.

Jakie jeszcze dźwięki wydają świnki morskie?

Okazuje się, że świnki morskie w różnych sytuacjach wydają różne dźwięki. Najczęściej zaobserwować można w przypadku kwiczenie. Odbywa się to w różnych sytuacjach np. podczas poznawania się ze sobą kawii. Potem kwiki są zastępowane przez inne odgłosy. W przypadku dyskomfortu świnki marudzą. Gdy odczuwają ból fizyczny, zaczynają oczywiście popiskiwać.

To tylko niektóre z dźwięków, które wydają świnki morskie. Robią to przede wszystkim w celu komunikowania się ze sobą. W praktyce każdy ton ma swoją funkcję i znaczenie. Jest to bardzo przydatne, bo dzięki temu zwierzęta mogą szybciej wykryć ewentualne zagrożenie i go uniknąć. Warto swojego gryzonia obserwować na co dzień. Może piszczeniem informuje on o swojej samotności lub dolegliwościach bólowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl