Producenci

Jak opiekować się królikiem? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Jak opiekować się królikiem? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Króliki to wyjątkowe istoty, które potrafią sprawić swojemu właścicielowi dużo radości. Pamiętaj jednak, że zwierzątko to również wielka odpowiedzialność. Dlatego też przed decyzją o kupnie lub adopcji pupila należy dokładnie przemyśleć, czy jesteśmy w stanie dobrze się nim zaopiekować i czy mamy do tego odpowiednie warunki. Warto też wcześniej dowiedzieć się, jak właściwie wygląda opieka nad tym zwierzęciem. W tym celu warto przeczytać nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak opiekować się królikiem. Oto garść ważnych, a jednocześnie praktycznych podpowiedzi.

Podstawa dobrej opieki nad królikiem – odpowiednia karma

Królik to zwierzę roślinożerne, które wymaga zbilansowanej diety, by cieszyć się długim życiem i zdrowiem. Podstawowym, króliczym pokarmem jest siano, do którego należy zwierzątku zapewnić stały dostęp. Innym rodzajem paszy odpowiedniej dla zajęczaków są zioła, warzywa oraz specjalna karma dla królików – wszystkie znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Urozmaiceniem diety Twojego pupila mogą być kawałki jabłka czy marchewki – nie powinieneś jednak częstować go nimi zbyt często, gdyż mają one dużo cukru. Aby dobrze opiekować się królikiem, stanowczo unikaj dawania mu pokarmów, takich jak: gotowane warzywa, słodycze, mięso, pieczywo czy produkty mleczne, które mogą mu zaszkodzić. Królikowi nie powinno się również podawać wapienek czy kostek solnych. Nie zapomnij też o zapewnieniu zwierzątku stałego dostępu do wody, którą należy zmieniać codziennie.

Drugi krok do dobrej opieki nad królikiem – wybór odpowiedniej klatki/kojca

Podczas zakupu klatki lub kojca dla swojego pupila zwróć uwagę na jej wielkość. Powinna być ona dość duża, by zmieścić tam wszystkie potrzebne akcesoria i zapewnić swobodę ruchu. Klatkę możesz też zastąpić odpowiednio szerokim kojcem, który także znajdziesz w naszym sklepie. Minimalne wymiary klaki/kojca to 100x50 cm, ale lepiej jest wybrać coś większego np. 120 czy 140 cm długości, wtedy Twój pupil będzie miał naprawdę komfortowe warunki do życia.

Przede wszystkim jednak nie zapomnij o odpowiednim wyposażeniu. W klatce królika powinny znaleźć się: miseczka, poidełko, paśnik, kuweta oraz posłanko, w którym zwierzak będzie mógł odpocząć. Nie zapomnij również o zabawkach, które umilą Twojemu króliczkowi czas! Na wybiegu królika warto postawić też jakiś domek, w którym zwierzak będzie mógł się schować i odpocząć.

Zdrowie i higiena – klucz do dobrej opieki nad królikiem

Jako właściciel zwierzęcia jesteś odpowiedzialny za jego życie i zdrowie. Każde zwierzątko potrzebuje uwagi swojego opiekuna. Królik to żywotne stworzenie i potrzebuje dużo ruchu. Co najmniej raz dziennie, na kilka godzin, powinieneś wypuszczać go z klatki, by mógł swobodnie pobiegać po wydzielonej, bezpiecznej przestrzeni. Zwróć uwagę, by zwierzę nie podgryzało żadnego sprzętu domowego, co jest częstym zjawiskiem u tych zwierzaków. Koniecznie zabezpiecz kable i narożniki ścian i mebli, by uniknąć niepotrzebnych strat.

Miej na uwadze, żęby królika ciągle rosną, dlatego Twój pupil potrzebuje czegoś, co pozwoli mu spiłować siekacze. W tym celu zakup dla niego naturalne gryzaki i dobrej jakości siano – pamiętaj jednak o regularnych odwiedzinach u weterynarza, który dokładnie sprawdzi uzębienie zwierzaka i przytnie za długie zęby.

Aby właściwie opiekować się królikiem, często myj klatkę i miski, z których korzysta zwierzę. Możesz również nauczyć pupila korzystać z kuwety, którą najlepiej jest wyłożyć specjalnym żwirkiem naturalnego pochodzenia. Może to być żwirek drewniany, celulozowy, słomiany lub kukurydziany. Ważne, by nie był on zbrylający, bo po spożyciu go, może on poważnie zaszkodzić Twojemu królikowi.

Przede wszystkim jednak zaopiekuj się swoim zwierzątkiem, poświęcając mu trochę czasu. Twój króliczek na pewno doceni wspólną zabawę i głaskanie. Pamiętaj jednak, aby nie zmuszać zwierzaka do pieszczot – jeśli nie ma na to ochoty, zostaw go w spokoju.

Posiadanie własnego zwierzątka to cudowne doświadczenie. Opieka nad królikiem na pewno wniesie wiele radości do Twojego domu. Pamiętaj jednak o odpowiedniej pielęgnacji pupila, który dzięki niej z pewnością zostanie wkrótce Twoim najlepszym przyjacielem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl