Producenci

Jakie owoce może jeść królik?

Jakie owoce może jeść królik?

 

Króliki, jak każde zwierzę hodowlane, wymagają odpowiedniej opieki ze strony właściciela. Dotyczy to także ich diety — warto zwrócić uwagę na to, co podajesz swojemu pupilowi do jedzenia. Jeśli masz zamiar wprowadzić do codziennego jadłospisu owoce, czytaj dalej i koniecznie sprawdź, które z nich są odpowiednie dla królika.

 

Królicza dieta — co je królik?

 

Jako właściciel królika, musisz wiedzieć, co Twój zwierzak może jeść. Jeśli dopiero przymierzasz się do podarowania mu domu, dowiedz się już teraz, jak żywić takiego malucha.

 

Przede wszystkim — siano

 

Podstawowym posiłkiem każdego królika jest siano. Jego dieta składa się z niego w ok. 80%. Zostaw je w widocznym miejscu w klatce, tak aby królik w każdej chwili mógł z niego skorzystać. To właśnie ten rodzaj pożywienia dostarcza mu niezbędnych witamin i włókien. Przy okazji zwierzak ściera też zęby i reguluje swój układ pokarmowy.

 

Nieograniczony dostęp do świeżej wody

 

Pamiętaj, że woda jest niezbędna do życia każdego stworzenia. Królik musi mieć do niej nieograniczony dostęp przez całą dobę. Wymieniaj zawartość poidełka 1-2 razy dziennie, aby zawsze była czysta. Stosuj wodę z kranu lub źródlaną z butelki. Pod żadnym pozorem nie nalewaj zwierzęciu mineralnej czy gazowanej, gdyż mogą być dla niego szkodliwe.

 

Zielenina i warzywa przysmakiem dla królika

 

Pamiętaj, że warzywa nie mogą zdominować diety Twojego pupila. Zielenina może stanowić maksymalnie 15% pożywienia królika. Zbyt dużo kalorycznych warzyw może prowadzić do otyłości, niechęci do jedzenia siana (a w konsekwencji przerostu zębów) lub też wzdęć i biegunek. To z kolei będzie powodowało u niego spory dyskomfort i może być początkiem poważnych problemów zdrowotnych.

 

Z warzyw możesz śmiało podawać mu od czasu do czasu: korzeń marchewki, selera lub pietruszki, a także buraka lub paprykę. Podaj je w mniejszych kawałkach — nie krój ich jednak zbyt drobno, aby zwierzak się nimi nie udławił. Jeśli chodzi o zieleninę, króliki bardzo lubią cykorię zieloną, natkę pietruszki, koperek i sałatę rzymską. Urwij pojedyncze liście/łodygi i włóż pupilowi do klatki.

 

Jakie owoce może jeść królik?

 

Jak jest w przypadku owoców? Czy króliki mogą je jeść? Tak — jednak nie stosuj ich jako część stałego posiłku. Raczej jako przysmak i przekąskę raz na jakiś czas. Staraj się nie dawać ich królikowi codziennie i nie więcej niż kilka sztuk pokrojonych fragmentów danego owocu.

Do odpowiednich owocowych smaczków należą między innymi gruszka, jabłko, arbuz, truskawki razem z szypułkami i banan. Tak, jak w przypadku warzyw, owoce podawaj zwierzęciu w niezbyt drobnych kawałkach. Jeśli chodzi o jabłko i gruszkę, koniecznie wyciągnij pestki, gdyż mogą one poważnie zaszkodzić Twojemu królikowi!

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl