Producenci

Co je świnka morska? Jak zapewnić jej zbilansowaną dietę?

Co je świnka morska? Jak zapewnić jej zbilansowaną dietę?

Żywienie świnki morskiej (kawii domowej) nie należy do szczególnie skomplikowanych, o ile trzymamy się wytycznych, które sugerują hodowcy i weterynarze. Dieta świnki powinna być prosta, naturalna i bogata we włókno. Warto byś poznał podstawowe zasady, aby Twój pupil mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i odpowiednio zbilansowaną dietą. Koniecznie powinieneś unikać produktów zakazanych, aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi. Podpowiadamy, co je świnka morska, a co jest kategorycznie zabronione!

Co je świnka morska?

Świnka morska należy do zwierząt, które bez odpowiednio zbilansowanej diety cierpią m.in. na problemy z układem trawiennym, a także z powodu przerastających zębów, które rosną całe życie. Z tego powodu niezwykle ważne jest jej odpowiednie żywienie. Aby Twój pupil cieszył się dobrym zdrowiem, powinieneś kontrolować ilość pokarmu, jaką przyjmuje oraz jego skład. Koniecznie opracuj plan żywienia dla swojej świnki morskiej i pamiętaj, aby nie podawać jej zbyt dużej ilości słodkich owoców. 

Odpowiednie żywienie przekłada się nie tylko na dobre samopoczucie świnki morskiej, ale także na długość jej życia. Podstawą odpowiednio zbilansowanej diety powinna być  duża ilość, dobrego gatunkowo siana. Kolejnym elementem żywienia świnek, są zioła, owoce i warzywa, a także specjalistyczna karma dla świnek morskich, bogata w witaminę C. Wybieraj jedynie produkty dobrej jakości i o odpowiednim składzie. Pamiętaj jednak, aby ilość karmy, którą będziesz podawał swojemu pupilowi nie była, ani zbyt duża, ani zbyt mała. Obserwuj jak się czuje Twoja świnka, czy jej zęby są ładnie ścierane (to można sprawdzić na regularnych przeglądach u weterynarza), czy  jej kupa wygląda zdrowo oraz czy jej waga jest prawidłowa. Na tej podstawie łatwo będzie ocenić, czy skomponowana przez Cebie dieta służy Twojemu zwierzakowi, czy raczej nie za bardzo i należy ją zmodyfikować.

Produkty, które możesz podawać śwince morskiej

Oprócz suchej, bezzbożowej karmy w formie granulatu czy siana, świnka morska potrzebuje również innych produktów spożywczych, aby jej dieta była odpowiednio zbilansowana. Każdego dnia powinna przyjmować porcję ziół, które dostarczą jej odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Ponadto zadbają także odpowiednią pracę układu trawiennego Twojego zwierzaka. W codziennej diecie świnki morskiej mile widziane są też warzywa bogate w witaminę C, która najlepiej się przyswaja, gdy pochodzi z naturalnych produktów. Młode świnki morskie są smakoszami owoców, pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość cukru w diecie może zaszkodzić Twojemu pupilowi. Owoce powinny stanowić jedynie dodatek, a nie podstawę diety. W celu uzupełnienia diety świnek morskich, możesz podawać: cykorię, marchew, brokuły, pomidory, buraki, koperek, ogórki, selera, banana, paprykę, natkę i korzeń pietruszki, topinambur czy też truskawkę.

Co nie powinno się znaleźć w diecie świnki morskiej?

Świnki morskie nie potrafią samodzielnie syntetyzować witaminy C. Z tego powodu ichdieta powinna być odpowiednio zbilansowana, aby uniknąć groźnych dla ich zdrowia niedoborów. Nie powinieneś karmić świnki morskiej karmą dla królików, gdyż nie posiada ona odpowiedniego składu. Twój pupil nie powinien także jeść pokarmów zbożowych czy mocno przetworzonych. Produktami, które nie powinny znaleźć się w diecie świnki morskiej są: fasola, ziemniaki, chleb, kapusta, cebula oraz mleko. Mogą one okazać się szkodliwe dla Twojego zwierzaka. Ponadto warto ograniczyć ilość podawanych gotowych przysmaków dla zwierząt, gdyż zawierają znaczne ilości węglowodanów. Ich nadmierna ilość w organizmie świnki morskiej może powodować kłopoty trawienne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl