Producenci

Feromony i ich działanie na królika

Feromony i ich działanie na królika
Czym właściwie są feromony i jak działają na zwierzęta?🤔
W dużym uproszczeniu: Feromony to lotne, bezzapachowe substancje produkowane przez zwierzęta, które działają informująco, wpływają na zachowanie, ale także mogące wpłynąć np. na układ wydalniczy czy rozrodczy. Jedne działają otulająco na zwierzę i pozwalają mu się wyciszyć i odstresować, a inne np. działają ostrzegawczo. Są to substancje naturalnie produkowane przez zwierzęcy organizm, często jako produkty uboczne np. powstają przy wydzielaniu hormonów. Zapach feromonów trafia do nosa, gdzie w narządzie Jacobsona wydzielane są białka wiążące feromony. Narząd ten zawiera receptory feromonowe, które ułatwiają feromonom dotarcie do układu nerwowego. W efekcie uzyskujemy możlwiość regulacji zachowań emocjonalnych (układ limbiczny). Feromony są głównie specyficzne dla danego gatunku i służą zwierzętom do wymiany informacji pomiędzy osobnikami. Działają one poza świadomością, w małych stężeniach, są selektywne i najczęściej nieszkodliwe dla większości organizmów, dzięki czemu są stosowane tak powszechnie w wielu dziedzinach. Feromony zwierzęce zostały odkryte w latach 50, jednak do tej pory były powszechnie stosowane tylko u psów i kotów. Oczywistym powodem jest fakt, że są to zwierzęta najbardziej popularne, jeżeli chodzi o zwierzaki domowe.
Króliki tak naprawdę dopiero od stosunkowo krótkiego czasu są "w modzie". Dopiero od niedawna zaczęto je oddzielać od gryzoni, tworząc dla nich wyspecjalizowane produkty, dedykowane tylko dla królików, a nie tak jak dawniej: dla królików i gryzoni. Dopiero od niedawna zaczęto się zastanawiać nad behawiorem tych zwierząt i z tego właśnie powodu na ten moment taki zawód jak "behawiorysta królików" jest tak niszowy, choć na szczęście zaczynają się już pojawiać jednostki działające fachowo w temacie króliczej psychiki. 🐰
W przypadku kotów, stosowane są feromony policzkowe, którymi kot oznacza strefy bezpieczeństwa.🐱 U psów, używane są feromony gruczołów łojowych listwy mlecznej, które wydzielane są przez sukę po urodzeniu szczeniąt. Działają one kojąca i uspokajająco.🐶 U królików zastosowano ten sam schemat, co u psów.🐰 Co ciekawe, feromony są także stosowane u ludzi np. w sklepach, by zachęcić do zakupów.
Jako, że króliki to zwierzęta lękowe, z racji swojej pozycji w łańcuchu pokarmowym, to ma to u nich szczególne znaczenie, bo działa to na nie relaksująco i uspokajająco. Kto ma króliki, ten wie, że są to zwierzęta bardzo wrażliwe na hałas, ruch i wszelkiego rodzaju zmiany, z racji tego, że są ofiarami i muszą żyć w gotowości, unikając ataku drapieżnika. Jeżeli królik jest strachliwy lub przejawia inne problemy związane z zachowaniem, to dzięki użyciu feromonów kojących, które działają poza świadomością zwierzaka i które są tożsame z naturalnymi feromonami, możemy skutecznie pomóc zwierzęciu zrelaksować się. Zapach feromonów sprawia, że królik ma poczucie bezpieczeństwa i otuchy. Użyte substancje działają na układ nerwowy zwierzęcia podobnie jak naturalne, królicze feromony.
 
Feromony królicze, działające otulająco, mogą być pomocne, gdy:
- wracamy z królikiem od weterynarza i jest on zestresowany
 
- królik jest w nowej sytuacji np. nowy dom, nowy zwierzak
 
- królik jest wycofany i boi się człowieka
 
Aktualnie jedynymi feromonami dla królika, dostępnymi na rynku, są feromony Beaphar RabbitComfort. 
 
Oczywiście, można próbować "odstresować" zwierzę przy pomocy ziół, jednak one działają w zupełnie inny sposób, działają dopiero po dłuższym czasie i nie są jednokierunkowe (mają zarówno swoje plusy jak i minusy). Zupełnie różny efekt można uzyskać przy stosowaniu feromonów i ziół, choć pozornie ten sam.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl