Producenci
Czy królik musi pić wodę?
Czy królik musi pić wodę?

Pytanie wydaje się banalne, wręcz oczywiste, ale niestety na podstawie moich obserwacji muszę stwierdzić, że nie dla każdego odpowiedź jest oczywista. Zwłaszcza, gdy niektórzy "hodowcy" zalecają, żeby nie podawać wody, bo królik się pochoruje i zachęcają swoich klientów do tego, by podawali królikom jedynie warzywa. Warzywa podawane zbyt młodym królikom mogą powodować biegunki, a te mogą doprowadzić do odwodnienia. Już pomijam fakt, że niewiele jest warzyw, które można podawać często i dużo. Nie każdy królik też toleruje warzywa, więc nie jest to możliwe, by warzywami zastąpić królikowi wodę. 
Woda jest związkiem, bez którego nie ma życia. Jest to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. I tak jak człowiek musi pić wodę, tak samo królik, chomik, świnka morska czy inny zwierzak. 
Oprócz tego, obowiązek zapewnienia wody królikom i innym zwierzętom, gwarantuje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt:

"Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody."

oraz " art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002): § 7.3. Wyposażenie i sprzęt przeznaczone do karmienia i pojenia zwierząt gospodarskich wykonuje się i umieszcza w sposób minimalizujący możliwość zanieczyszczenia paszy lub wody oraz ułatwiający bezkonfliktowy dostęp zwierząt do paszy i wody."

czytaj całość »
Jak chronić królika w upalne dni?
Jak chronić królika w upalne dni?

Kalendarzowe lato dopiero się zaczęło, ale upały dają o sobie znać już od wielu dni...
Nie tylko my - ludzie - mamy problemy z ochłodzeniem się w te dni. Nasze króliki także i należy im pomóc, bo przegrzanie może być tragiczne w skutkach. 

Króliki są zwierzętami, które zdecydowanie lepiej czują się w niższych temperaturach (np. 10-15°C), niż w cieplejszych (np. 25-30 °C), dlatego przy takiej pogodzie konieczne jest, by ochłodzić nasze króliki. 

W tym wpisie przedstawię Ci kilka sposobów na to, by skutecznie ochłodzić królika.

 

 

czytaj całość »
Skąd wziąć królika?
Skąd wziąć królika?

W dzisiejszym wpisie przedstawię plusy i minusy jakie w moim odczuciu dotyczą trzech najczęściej wybieranych opcji, jeżeli chodzi o wybór skąd wziąć królika.

 

Są to:

- zakup z hodowli

- zakup ze sklepu zoologicznego

- przygarnięcie królika od osoby prywatnej (np. olx)

- adopcja z fundacji/schroniska

 

Nie ma idealnej opcji, każda ma swoje plusy i minusy i to Ty powinieneś podjąć decyzję, która z wymienionych opcji jest najbliższa Twoim przekonaniom i możliwościom.

czytaj całość »
Kastracja/sterylizacja królika
Kastracja/sterylizacja królika

Na czym polega ten zabieg?

 U SAMIC - jest to usunięcie jajników i macicy z rogami. Fachowo nazywa się to OWARIOHISTEREKTOMIA.

 

 U SAMCÓW - jest to usunięcie jąder i najądrzy. Fachowo ORCHIDEKTOMIA.

 

!!Pamiętaj, że samiec jeszcze 6 TYGODNI po zabiegu kastracji jest płodny i jeżeli będzie miał kontakt z niewykastrowaną samicą, to może dojść do zapłodnienia!!

 

czytaj całość »
Lokum dla królika
Lokum dla królika

Pewnie Was zaskoczę, ale większość klatek w zoologach nie nadaje się wymiarami lub konstrukcją dla królika...Takie mamy realia i niestety nie wygląda na to, aby prędko się to zmieniło. Jednak w dobie internetu tłumaczenie "ale ja nie wiedziałem" jest moim zdaniem dużym nadużyciem. Potrafimy odbierać maila, kupować przez internet ubrania, umiemy sprawdzić pogodę, a nie umiemy sprawdzić odpowiednich wymiarów dla zwierzaka, nad którym będziemy sprawować opiekę przez najbliższe kilka lat ( a jak dobrze pójdzie to kilkanaście)? No właśnie...  brzmi to aż niewiarygodnie, prawda? :)

Nie rozwodząc się dłużej nad absurdalnością otaczającego świata, przejdę do konkretów czyli... do wymiarów klatki, albo i ich braku - bo króliki świetnie sobie radzą jako bezklatkowe zwierzaki, jak pies czy kot.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl