Każdy opiekun jakiegokolwiek zwierzaka, ma codzienną listę obowiązków, którą powinien sumiennie wypełniać. W przypadku królików, skupia się ona głównie na utrzymaniu porządku i zapewnieniu odpowiedniej diety. Chcesz wiedzieć, jaka jest moja codzienna rutyna przy 3 królikach? To zachęcam do przeczytania dalszej części wpisu.
Króliki to bez wątpienia cudowne zwierzęta, które dzięki swojemu usposobieniu i uroczemu wyglądowi, stają się bliską sercu częścią rodziny. Wielu opiekunów traktuje je na równi z innymi domownikami, dzięki czemu w Święta Bożego Narodzenia te małe zajęczaki, mają szansę na znalezienie prezentu pod choinką.
Jesteś ciekawy/-a, jakie prezenty możesz dać swojemu uszatemu pupilowi?
Sprawdź 5 propozycji, które dla Ciebie przygotowałam
Wiosna to okres, w którym prawie każdy posiadacz królika myśli o tym, by dać mu trochę namiastki natury. Jedni podają świeże gałązki, inni zbierają ziółka i dają je na świeżo króliczkowi. Są osoby, które sadzą w doniczce trawkę i umieszczają ją na wybiegu króliczka, ale są też opiekunowie, którzy planują zabrać swojego królika na dwór, by mógł pokicać na zewnątrz i zażyć witaminę D3.
Już niedługo Święta Bożego Narodzenia... Pewnie nie raz zastanawiałeś/aś się, jaki prezent sprawić swojemu króliczkowi. W tym wpisie podsunę Ci kilka pomysłów na bezpieczny i udany prezent dla królika.
Jak zadbać o zdrowie królika?
Czy zastanawiałaś/eś się kiedyś, jak możesz przedłużyć życie swojemu królikowi?
Czy są sposoby, by dłużej cieszyć się obecnością swojego pupila?
Tak! Jest kilka kwestii, które w realny sposób mogą przełożyć się na zdrowe i długie życie Twojego króliczka.
Króliki w ostatnim czasie należą do jednych z najpopularniejszych zwierząt domowych. Jeśli również masz to urocze zwierzątko w swoim domu, to powinieneś zapoznać się z jego rytuałami. Nie każde dziwne zachowanie królika jest oznaką choroby, ale niektóre z nich mogą być dość uciążliwe. Dziś wyjaśnimy, dlaczego królik gryzie klatkę i jak sobie z tym radzić.
Króliki to zwierzęta idealne dla spokojnych osób. Są łagodne, o ile nie nadużywasz ich cierpliwości :) Zazwyczaj lubią towarzystwo ludzi, ale najlepiej czują się w towarzystwie swojego gatunku. Niektóre z nich lgną do człowieka, ale bywa, że króliki unikają swojego opiekuna, bo nie czują się na tyle pewnie, by inicjować kontakt. Pozornie króliki sprawiają mniej kłopotów niż psy i koty, bo nie trzeba z nimi wychodzić, jednak nie oznacza to, że są łatwymi czy nudnymi zwierzętami. Można się z nimi bawić tak samo, jak z innymi zwierzakami. Są jednak delikatne i należy uważać, aby w trakcie zabawy nie wyrządzić im krzywdy. Z poniższego tekstu dowiesz się jak bawić się z królikiem, aby zwierzę również odebrało to jako coś pozytywnego.
Szynszyle to gryzonie o bardzo puszystej i miłej w dotyku sierści. Jednak nie zawsze dają się pogłaskać i trzeba je oswoić, aby przyzwyczaiły się do człowieka. W jaki sposób to zrobić? Przeczytaj dzisiejszy wpis, aby poznać najlepszy, a przede wszystkim sprawdzony sposób.
Pytanie wydaje się banalne, wręcz oczywiste, ale niestety na podstawie moich obserwacji muszę stwierdzić, że nie dla każdego odpowiedź jest oczywista. Zwłaszcza, gdy niektórzy "hodowcy" zalecają, żeby nie podawać wody, bo królik się pochoruje i zachęcają swoich klientów do tego, by podawali królikom jedynie warzywa. Warzywa podawane zbyt młodym królikom mogą powodować biegunki, a te mogą doprowadzić do odwodnienia. Już pomijam fakt, że niewiele jest warzyw, które można podawać często i dużo. Nie każdy królik też toleruje warzywa, więc nie jest to możliwe, by warzywami zastąpić królikowi wodę.
Woda jest związkiem, bez którego nie ma życia. Jest to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. I tak jak człowiek musi pić wodę, tak samo królik, chomik, świnka morska czy inny zwierzak.
Oprócz tego, obowiązek zapewnienia wody królikom i innym zwierzętom, gwarantuje Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt:
"Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody."
oraz " art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002): § 7.3. Wyposażenie i sprzęt przeznaczone do karmienia i pojenia zwierząt gospodarskich wykonuje się i umieszcza w sposób minimalizujący możliwość zanieczyszczenia paszy lub wody oraz ułatwiający bezkonfliktowy dostęp zwierząt do paszy i wody."
Kalendarzowe lato dopiero się zaczęło, ale upały dają o sobie znać już od wielu dni...
Nie tylko my - ludzie - mamy problemy z ochłodzeniem się w te dni. Nasze króliki także i należy im pomóc, bo przegrzanie może być tragiczne w skutkach.
Króliki są zwierzętami, które zdecydowanie lepiej czują się w niższych temperaturach (np. 10-15°C), niż w cieplejszych (np. 25-30 °C), dlatego przy takiej pogodzie konieczne jest, by ochłodzić nasze króliki.
W tym wpisie przedstawię Ci kilka sposobów na to, by skutecznie ochłodzić królika.
W dzisiejszym wpisie przedstawię plusy i minusy jakie w moim odczuciu dotyczą trzech najczęściej wybieranych opcji, jeżeli chodzi o wybór skąd wziąć królika.
Są to:
- zakup z hodowli
- zakup ze sklepu zoologicznego
- przygarnięcie królika od osoby prywatnej (np. olx)
- adopcja z fundacji/schroniska
Nie ma idealnej opcji, każda ma swoje plusy i minusy i to Ty powinieneś podjąć decyzję, która z wymienionych opcji jest najbliższa Twoim przekonaniom i możliwościom.
Na czym polega ten zabieg?
U SAMIC - jest to usunięcie jajników i macicy z rogami. Fachowo nazywa się to OWARIOHISTEREKTOMIA.
U SAMCÓW - jest to usunięcie jąder i najądrzy. Fachowo ORCHIDEKTOMIA.
!!Pamiętaj, że samiec jeszcze 6 TYGODNI po zabiegu kastracji jest płodny i jeżeli będzie miał kontakt z niewykastrowaną samicą, to może dojść do zapłodnienia!!
Pewnie Was zaskoczę, ale większość klatek w zoologach nie nadaje się wymiarami lub konstrukcją dla królika...Takie mamy realia i niestety nie wygląda na to, aby prędko się to zmieniło. Jednak w dobie internetu tłumaczenie "ale ja nie wiedziałem" jest moim zdaniem dużym nadużyciem. Potrafimy odbierać maila, kupować przez internet ubrania, umiemy sprawdzić pogodę, a nie umiemy sprawdzić odpowiednich wymiarów dla zwierzaka, nad którym będziemy sprawować opiekę przez najbliższe kilka lat ( a jak dobrze pójdzie to kilkanaście)? No właśnie... brzmi to aż niewiarygodnie, prawda? :)
Nie rozwodząc się dłużej nad absurdalnością otaczającego świata, przejdę do konkretów czyli... do wymiarów klatki, albo i ich braku - bo króliki świetnie sobie radzą jako bezklatkowe zwierzaki, jak pies czy kot.