Producenci
Promocje
RodiCare Senior 20 ml - wspomaganie procesów starzenia królików i gryzoni
RodiCare Senior 20 ml - wspomaganie procesów starzenia królików i gryzoni

64,99 zł

Cena regularna: 66,99 zł

Najniższa cena: 66,99 zł
szt.

Jak oswoić szynszylę? Zrób to razem z nami

Jak oswoić szynszylę? Zrób to razem z nami

 

Szynszyle to gryzonie o bardzo puszystej i miłej w dotyku sierści. Jednak nie zawsze dają się pogłaskać i trzeba je oswoić, aby przyzwyczaiły się do człowieka. W jaki sposób to zrobić? Przeczytaj dzisiejszy wpis, aby poznać najlepszy, a przede wszystkim sprawdzony sposób.

 

Jak długo trwa oswajanie?

Jeśli pierwszy raz masz do czynienia z szynszylą, koniecznie podejdź do procesu oswajania z cierpliwością i spokojem. Może to potrwać dłużej, niż sobie wyobrażasz, jednak się nie poddawaj. Czas ten zależy bardzo indywidualnie od zwierzaka. Niekiedy cały proces zajmuje kilku tygodni lub miesięcy, czasem nawet kilka lat. Wszystko to jest mocno zależne od kilku czynników. Między innymi wpływa na to wiek zwierzęcia, charakter i jego dotychczasowe doświadczenie z człowiekiem. Nie zniechęcaj się. To, ile czasu poświęcisz szynszyli i sposób, w jakie poprowadzisz komunikację z nią, będzie miało spory wpływ na przyspieszenie oswajania. Pamiętaj, że szynszyle są zwierzętami stadnymi i nie powinny żyć w pojedynkę.

 

Jak oswoić szynszylę? 

Oswajaj szynszylę krok po kroku i nie przyspieszaj żadnego z etapów. Bądź cierpliwy i wykonuj wszystkie czynności bardzo precyzyjnie. Wówczas z pewnością prędzej zobaczysz efekty.

 

Oswajanie krok po kroku 

Bardzo ważne w oswajaniu szynszyli jest kilka podstawowych elementów. Należy do nich między innymi łagodny ton głosu, jaki zastosujesz do komunikacji ze zwierzęciem. Nie wykonuj przy nim gwałtownych ruchów, a także nie wyciągaj go z klatki na siłę. Jeśli nie chce, zostaw go w środku. Pozwól szynszyli na obserwowanie Ciebie. Usiądź koło niej i daj mu spokojnie zapoznać się z Tobą.

 

Oswajanie poprzez zmysły 

Dźwięki są bardzo ważne dla szynszyli. Dlatego mów do zwierzaka spokojnie i łagodnie. Nie podnoś głosu w jego obecności. Niezmiernie istotny jest także zapach. Przyzwyczajaj go do niego powoli. Daj gryzoniowi powąchać swoją dłoń, a kiedy nie będzie uciekać, jednym palcem pogłaszcz go od góry. Gdy będzie się bał Twojej ręki, podaj mu nią trochę siana, albo inny smakołyk np. korzeń topinamburu— jego zapach uspokoi go i przełamie barierę między Wami.

 

Bezpieczeństwo i swoboda 

Szynszyle muszą czuć się bezpiecznie, aby zdobyć się na przyjacielski gest. Przestrzeń w klatce powinna być zagospodarowana tak, by szynszyle mogły się schować, dlatego w środku domek lub tunel. Jeśli zwierzę poczuje się zagrożone, będzie mogło prędko się tam schować. To ważne, aby miało takie miejsce. Stwórz pupilowi swobodne warunki — niech nie czuje się w swoim domku jak w jakimś więzieniu. Podczas oswajania nigdy nie zamykaj drzwiczek i nie utrudniaj powrotu do klatki. Zwierzak musi mieć możliwość powrotu do niej w każdym momencie. To da mu więcej swobody i wolności.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl